Od zarania dziejów człowiekowi towarzyszą pewne zasady i normy zachowania. Dotyczą one wszystkich niezależnie od kultury, pochodzenia czy wiary. Współcześnie zasady te są określane mianem prawa karnego. Zgodnie z definicją jest to zespól przepisów prawa normujący odpowiedzialność karną człowieka za czyny nie zgodne z tymże prawem. W polskim prawie niezwykle kontrowersyjną kwestią jest przedawnienie przestępstwa a co za tym idzie zaniechanie kary dla przestępców.
Przedawnienie w prawie karnym
Przedawnienie zbrodni polega na odstąpieniu od wymierzenia kary przestępcy na skutek upływu czasu wskazanego w kodeksie karnym. Warto zwrócić uwagę, że przedawnienie znosi karę sądową, jednak nie znosi przestępczości czynu. Przedawnienie ścigania w polskim prawie karnym polega na zaniechaniu ścigania przestępców, którzy zostaną złapani po którzy określonego czasu od chwili popełnienia przestępstwa. W takich sytuacjach karalność czynu ustaje i nie jest możliwie prowadzenie postępowania karnego przeciwko takiej osobie.
Kiedy karalność przestępstwa ustaje
Wszelkie rodzaje przedawnień występujących w polskim prawie karnym zawarte są w Kodeksie karnym. Zgodnie z Art. 101 Kodeksu karnego “Karalność przestępstwa ustaje, jeżeli od czasu jego popełnienia upłynęło lat:30 – gdy czyn stanowi zbrodnię zabójstwa;20 – gdy czyn stanowi inną zbrodnię;15 – gdy czyn stanowi występek zagrożony karą pozbawienia wolności przekraczającą 5 lat;10 – gdy czyn stanowi występek zagrożony karą pozbawienia wolności przekraczającą 3 lata;5 – gdy chodzi o pozostałe występki. Karalność przestępstwa ściganego z oskarżenia prywatnego ustaje z upływem roku od czasu, gdy pokrzywdzony dowiedział się o osobie sprawcy przestępstwa, nie później jednak niż z upływem 3 lat od czasu jego popełnienia. W przypadku występków przeciwko życiu i zdrowiu, popełnionych na szkodę małoletniego, zagrożonych karą, której górna granica przekracza 5 lat pozbawienia wolności”. Natomiast w przypadku “przestępstw popełnionych na szkodę małoletniego albo gdy treści pornograficzne obejmują udział małoletniego–przedawnienie karalności przestępstwa nie może nastąpić przed ukończeniem przez niego 30. roku życia.”