Nieznajomość prawa szkodzi

Nieznajomość prawa szkodzi

Prawo powstało wraz z rozwojem kultury i postępem cywilizacyjnym. Było niezbędnym narzędziem funkcjonującym w pierwszych imperiach. Zarówno dawniej jak i dziś prawo stanowi podstawę zwyczajów warunkujących życie społeczne i kulturowe. W języku prawniczym mamy do czynienia z wieloma odwołaniami do starożytnych praw. Podstawy prawa oparte są na wielu paremiach prawa. Jedną z nich jest aktualne stwierdzenie, iż nieznajomość prawa szkodzi- Ignorantia iuris nocet.

Ignorantia iuris nocet

Nieznajomość przepisów prawnych nie zwalnia nas z obowiązku stosowania się do niego. W polskim prawie idealnym przykładem wydaje się administracja. W drodze decyzji administracyjnej organ może nałożyć na nas grzywnę, bez uprzedniego rozeznania się, czy nasze działanie było celowe czy nie świadome. Przykładem może być mandat wystawiony przez policjanta dokonującego pomiaru prędkości no kierowcę, który przekroczył dozwoloną prędkość w terenie zabudowanym. Mandat zostanie nałożony bez rozpatrywania czy jest on świadomy tego ograniczenia.

Upowszechnianie prawa   

Głównym zadaniem organów państwowych jest umożliwienie obywatelom zapoznania się. Zgodnie z polskim prawem każdy akt prawny musi zostać opublikowany. Publikatorem aktów prawnych w Polsce jest Dziennik Ustaw. Żaden akt prawny nie obowiązuje, dopóki nie zostanie opublikowany. Prawo wyznacza okres 14 dni jaki musi upłynąć od publikacji ustawy do jej wejścia w życie. Istnieją jednak wyjątki, gdy mamy do czynienia z przepisami istotnymi dla interesu państwa. Celem vacatio legis (zapoznaniem prawa) jest zapoznanie się z nowymi przepisami prawa oraz przygotowanie się do zmian z niego wynikających.

Problemy ze znajomością prawa

Systemy prawne są bardzo rozbudowane. Oprócz prawa polskiego obowiązują nas przepisy unijne. Zapoznanie się ze wszystkimi zmianami w prawie jest prawie niewykonalne. Zgodnie z opinią ekspertów w 2017 weszło w życie około 35000 stron aktów prawnych. Aby zapoznać się ze wszystkimi zapisami przeciętny Polak musiałby spędzić na czytaniu aktów prawnych około 4,5 godziny dziennie. Dodatkowym utrudnieniem jest skomplikowany i niejednoznaczny język jakim są pisane ustawy. Przed podjęciem ważnych decyzji czy działań warto skonsultować się z prawnikiem. Warto pamiętać, że koszt porady prawnej niejednokrotnie jest dużo niższy niż kary jakie grożą za niestosowanie się do przepisów.

Leave your thought

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *