zatarcie skazania

Na czym polega zatarcie skazania?

Prawo posiada nierozerwalne powiązanie z karą. Już w starożytności stosowano karę chłosty czy obcinanie rąk za kradzież. Dzisiejszy rozwój intelektualna kulturowy wpłynął na to, iż Polska odeszła od praktykowania kar cielesnych. Podstawową funkcją kary w prawie są funkcje wychowawcze. Aby nikt nie był piętnowany za swoje błędy ustawodawca przewidział stworzył zatarcia skazania.

Kiedy mówimy o zatarciu skazania?

Zatarcie skazania w języku prawniczym określane jest mianem fikcji prawnej. Jest to o wiele trudniejszy zabieg, niż Międzynarodowy Transport zwłok. Polega to na tym, iż po spełnieniu kilku warunków, osoba wcześniej skazana zostaje uznana za osobę niekaraną. Mówi o tym art. 106 Kodeksu Karnego” Z chwilą zatarcia skazania uważa się je za niebyłe; wpis o skazaniu z rejestru skazanych”. Przekładając to na język potoczny, osoba skazana może zostać wykreślona z Krajowego Rejestru Karnego i traktowana w taki sposób jakby do skazania nigdy nie doszło. Osoba, której skazanie uległo zatarciu może publicznie twierdzić, że jest osobą niekaraną. Osoba, której skazanie zostało zatarte w pełni odzyskuje status osoby niekaranej.

Warunki zaistnienia zatarcia skazania   

Zgodnie z art. 107 Kodeksu Karnego o zatarciu skazania mówimy, gdy” W razie skazania na karę pozbawienia wolności wymienioną w art. 32 pkt 3 lub karę 25 lat pozbawienia wolności, zatarcie skazania następuje z mocy prawa z upływem 10 lat od wykonania lub darowania kary albo od przedawnienia jej wykonania. Sąd może na wniosek skazanego zarządzić zatarcie skazania już po upływie 5 lat, jeżeli skazany w tym okresie przestrzegał porządku prawnego, a wymierzona kara pozbawienia wolności nie przekraczała 3 lat. W razie skazania na karę dożywotniego pozbawienia wolności, zatarcie skazania następuje z mocy prawa z upływem 10 lat od uznania jej za wykonaną, od darowania kary albo od przedawnienia jej wykonania. W razie skazania na karę ograniczenia wolności zatarcie skazania następuje z mocy prawa z upływem 3 lat od wykonania lub darowania kary albo od przedawnienia jej wykonania. W razie skazania na grzywnę zatarcie skazania następuje z mocy prawa z upływem roku od wykonania lub darowania kary albo od przedawnienia jej wykonania. W razie odstąpienia od wymierzenia kary, zatarcie skazania następuje z mocy prawa z upływem roku od wydania prawomocnego orzeczenia.”   

Kiedy nie dochodzi do zatarcia skazania

W polskim prawie karnym mamy do czynienia z jednym wyjątkiem, gdy do zatarcia skazania nie może dojść. W trosce o bezpieczeństwo najmłodszych obywateli, zgodnie z art. 106a Kodeksu Karnego nie podlega zatarciu skazanie za przestępstwo seksualne jeśli osoba pokrzywdzona miała poniżej 15 lat.

Leave your thought

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *